Arvyda

Tikrumas viena iš svarbiausių portreto charakteristikų. XIX amžiaus portretistas Felix Nadar sakė, kad vienas svarabiausių fotografų (ne)išmokstamų gebėjimų tai perteikti fotografuojamo subjekto intymų, tikrą, atpažįstamą panašumą, o ne dirbtinę atsitiktinę mimiką,  reprodukciją.

Fotografui – pamatyti tikrovę.

Herojui – parodyti tikrovę.

Kaip ir fotografijoje, gyvenime būti tikru arba autentišku labai sunku. Nepaprastai sunku, nes tai tiesiogiai susiję su savęs priėmimu ir vertinimu. Būti tikru, tai pirmiausia leisti sau tokiu būti, priimti save tokį. O tai jau iššūkis! Norime būti geresni, malonesni, “kietesni”, stipresni ir visokie -esni nei esame iš tikrųjų. Viso to tikslas – pritapti, būti mėgiamu, mylimu, populiariu, išvengti kritikos, bausmės, atstūmimo… Galvojame, kad tas “tikrasis” aplinkai nepatiks, nes ten yra visko ir pavydo, ir gėdos, ir pykčio, ir pasaulio suvokimas labai savotiškas bei subjektyvus, ir poreikiai labai individualūs. Vaikystėje, ankstyvoje jaunystėje melą nuo tiesos atskiriame sunkiau. Būti geresniu, patogesniu yra privalumas suaugusių akyse, todėl visa ta vaidyba labai gerai veikia ir leidžia išgyventi :-) Deja su laiku apsimestinis elgesys tampa vis labiau matomas. Kuomet suaugame netikrumą maskuoti tampa vis sunkiau (nebent esate slaptas agentas ir treniruojatės), o identifikuoti – vis lengviau. Apsimestinis elgesys vargina, sekina, kenkia sveikatai. Netikrumas ir vaidyba atstumia. Beje, sakoma, kad autentiškumas yra charizmos sudedamoji dalis. Būti šalia autentiško, tikro, nebūtinai tik pozityviomis savybėmis pasižyminčio žmogaus lengviau, saugiau, nes tada yra aišku kaip ir kas, ko tikėtis ir ko ne.

Taigi, pagalvokite koks yra tikrasis jūs. Ar tikrai bus blogiau jei jūsų gyvenimą gyvens “jis”, o ne sugalvotas personažas. Pagaukite save kalbant ne savo balso tonu (pvz. aukštesniu, malonesniu). Pastebėkite kada šypsotės tada kai to nenorite. Pagalvokite kada norėdami atrodyti išmintingesni, dvasingesni ar labiau išprusę kalbate tiesas apie kuriais nieko nenutuokiate, sakote paviršutiniškus komplimentus, pompastiškus nieko nepasakančius palinkėjimus. Atkreipkite dėmesį kai norėdami padaryti įspūdį ar pritapti rengiatės, valgote ir geriate tai kas madinga arba dera prie aplinkos. Pradėkite nuo smulkių nereikšmingų dalykų. Nueikite į kiną kuris patinka tam tikrąjam jums,  nenuikite į renginį kuris jūsų autentiškai dvasiai nė motais (nesvarbu, kad į jį “eina visi”), vietoj melo pasinaudokite proga patylėti (jeigu tiesą pasakyti nejauku), užsiimkite veikla kuri nemadinga, bet artima jūsų širdžiai (pvz. megzkite). Pradėkite nuo fotografijos. Ateikite pas mane. Nufotografuosiu ir parodysiu jums tą tikrąjį, atpažįstamą panašumą :-) Bus smagu po truputį su savimi susipažinti. Taip, su laiku, gal tas tikras jūs pakeis tą “filtru užmaskuotą, adapuotą” personažą ir kitose – svarbesnėse gyvenimo sferose.

 

posted by