Marketing

Kas tai failai ar portretai? Kada tai tampa vertingu kūriniu?

 

 

 

 

 

 

Fotografija tik iš pirmo žvilgsnio labai paprasta meno forma. Gerai pagalvojus, taip nėra. Nekalbu apie filosofinę fotografijos pusę (fotografija – sustabdyta niekada nepasikartosianti akimirka, fotografo-herojaus santykis, atvaizdo poveikis žiūrovui ir pan…). Yra ką pamąstyti ir apie techninę fotografijos dalį.

Trumpai. Fotografija tai – dviejų etapų procesas – cheminis paviršius fiksuojantis vaizdą ir popierius kuriame tas vaizdas tampa prieinamas žiūrovui, plačioms masėms. Taip buvo fotografijos pirminė idėja. Ir ji galiojo daug metų. Niekam nekildavo klausimas, paprašyti laboratorijoje prie šeimos portretų atiduoti dar ir juosteles ar plokšteles. Visi suvokė fotografiją kaip vaizdą ant popieriaus. Skaitmeninė era viską pakeitė. Cheminį paviršių pakeitė skaitmeninis paviršius ir užfiksuotas momentas akimirksniu tampa failu, iš skaičiukų sudarytu vaizdu. Čia, kompiuteryje ar telefone, fotografijos kelias pas žiūrovą dažniausiai ir baigiasi, popieriaus nebereikia. Labai patogu. Greitai. Kita vertus pirminis failas dažniausia nėra galutinis rezultatas. Skaitmeninis vaizdas skiriasi nuo to ką mato mūsų akis. Puikus pavyzdys “telefoninė” fotografija (mobilografija). Kad vaizdas taptų vartojamas, pirmiausia pačią gražiausią versiją atsirenkame iš 20 panašių kadrų, tada dažniausiai pasitelkiame papildomais filtrais ir korekcijomis. Ir jau tada voila – malonu žiūrėti, tiesiai į Facebook’ą! :-)

Taigi. Apibendrinant galime teigti, kad pirminis failas, kaip ir juostelė – žalia medžiaga, kuri turi būti vienaip ar kitaip paruošta peržiūrai. Čia ir kyla klausimai, kurie padaro šią temą tokią nevienareikšmišką ir nepapaprastą. Kas tada yra portretas? Kada jau yra portretas? Ar tada kai fotografas nuspaudžia mygtuką ir užfiksuoja vaizdą, ar tada kai failas retušuojamas, koreguojamas ir paverčiamas JPG formatu ar tada kai jis atspausdinamas ant popieriaus?

Mano galva failai,  kaip ir popieriuje atspaustas vaizdas, yra  portretas, neatskiriama jo dalis. Taip kaip bulvių tarkis neatskiriama cepelinų dalis :-)  Ir galutinė vertė, portreto (ar cepelino) gamybos grandinėje, kuriama nuo pat pirmo žingsnio.

posted by